dabrowkajanowicestec1stolWieliczka1Gaj1
jesteś w »Aktualności
Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

PSTRĄG OJCOWSKI - WINNICA KRESY - WINNICA AMONIT - WINNICA ZAGARDLE

PRZYSTANEK NR 1

Podróż rozpoczynamy w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, około 1km od parkingu pod Zamkiem w Ojcowie przy punkcie widokowym Jonaszówka. Pstrąg Ojcowski bo tam zaczynamy podróż znajduje się na skrzyżowaniu szlaków do Groty Łokietka, Bramy Krakowskiej i Doliny Sąspowskiej. W ogródku grillowym serwowane są pstrągi potokowe, które w ostatnich latach przebojem wdarły się na małopolskie stoły. Do dyspozycji odwiedzających na miejscu jest około 60 miejsc siedzących, duży na 160m2 taras wraz z leżakami oraz łódka. 

 

Fot. Michał Lichański 

Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pstrągarnia powstała w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magdalena Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor. Nakładem ciężkiej pracy i pełnego zaangażowanie nie tylko z sukcesem udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego ale również stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu a także doznań kulinarnych. Pstrągi w Ojcowie są zawsze świeże, postawiono na jakościowe, zdrowe produkty bez dodatku konserwantów czy sztucznych barwników. Pstrągi podawane są z lokalnym pieczywem. Do pstrągów podawane są wina z lokalnych winnic: Słońce i Wiatr i  Kresy.

 

Fot. Michał Lichański 

Dane kontaktowe: 

PSTRĄG OJCOWSKI

Ojców 48, 32-047 Ojców

tel. 664 038 672, 795 282 726 

biuro@pstragojcowski.pl

www.pstragojcowski.pl

GPS 50.202868, 19.828007


PRZYSTANEK NR 2

Po posiłku udajemy się w podróż do miejscowości Stoki koło Skały, gdzie w przysiółku Kresy znajduje się winnica o tej samej nazwie. Powstała ona w 2007 roku jako niewielka przydomowa uprawa i z czasem rozrosła się do areału prawie półtora hektara. Dziś podstawę winnicy tworzą cztery odmiany mieszańcowe o wyższej odporności. Sa to szczepy regent, rondo i cabernet cortis na wina czerwone oraz solaris na wina białe. Ich uzupełnieniem są jeszcze bardziej wytrzymałe odmiany leon millot, marechal foch i seyval blanc, które stanowią swego rodzaju polisę na wypadek .

   

Fot. Wiktor Chrzanowski

Właściciel Winnicy Robert Zięba zadbał o każdy detal miejsca i każdego roku odwiedzający mają okazję degustować wina w profesjonalnie wyposażonej sali degustacyjnej w pięknie urządzonym otoczeniu. W zamierzeniach właścicieli jest rozwinięcie szerszej działalności enoturystycznej. Trwają właśnie prace przy wykończeniu nowego budynku winiarni z salą degustacyjną oraz niewielkiego pensjonatu. 

  

Fot. Wiktor Chrzanowski

Dane kontaktowe:

WINNICA KRESY

Stoki Kresy 35, 32-043 Skała

tel. 602 611 761

winnicakresy@gmail.com

 

PRZYSTANEK NR 3

Po wizycie w Winnicy Kresy warto zawitać do Cianowic do zaprzyjaźnionej Winnicy Amonit prowadzonej przez Marcina Niemca, który swoją przygodę z winoroślą rozpoczął w 2008 roku. Nazwa winnicy nawiązuje do wymarłych stworzeń morskich sprzed milionów lat, których charakterystyczne skamieliny w kształcie spiralnych muszli często znajduje się w jurajskich wapieniach – skałach stanowiących istotny czynnik siedliska tutejszych winnic.

Fot. Wiktor Chrzanowski

Plantacja położona jest na dobrze nasłonecznionym, południowym zboczu, opadającym łagodnie w stronę doliny Korzkiewki, w miejscu osłoniętym od północnych wiatrów przez zwartą linię zabudowy. Występuje tu typowa dla regionu wapienna gleba rędzina, składająca się z okruchów skalnych i glin. W nasadzeniach winnicy dominują trzy odmiany: johanniter i solaris na wina białe oraz regent na wina czerwone. Z uwagi na korzystne warunki termiczne lokalizacji, posadzono tu także na próbę około 20 odmian Vitis vinifera, jednak ich przyszłość będzie ostatecznie zależeć od wyników tego eksperymentu.

  

Fot. Marcin Niemiec

 

Dane kontaktowe: 

WINNICA AMONIT

al. Parkowa 41, 32-043 Cianowice

tel. 508 330 014

winnica.amonit@gmail.com

www.winnicaamonit.pl

 

PRZYSTANEK NR 4

W ostatnich latach przebojem na małopolski rynek winiarski wdarła się Winnica Zagardle położona w miejscowości Szczodrkowice. Wina z tej winnicy szybko zdobyły uznanie konsumentów. Gospodarze miejsca swoją winnicę prowadzą na 72 arach, na których uprawiane są głównie odmiany Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Rondo, na wina czerwone oraz: Seyvall Blanc, Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Swenson Red, Saint Pepin, La Crescent na wina białe.

Fot. Paweł Cisowski

W ofercie gospodarstwa dostępne jest zwiedzanie winnicy i winiarni, gdzie właściciele prowadzą spotkania w tematyce uprawy winorośli i produkcji wina. Właściciele winnicy zapraszają także do kosztowania regionalnych wędlin z gospodarstwa ekologicznego, które prowadzą.

Fot. Paweł Cisowski

 

Dane kontaktowe:

WINNICA ZAGARDLE

Szczodrkowice 235, 32-043 Szczodrkowice

tel. 696 065 921

poczta@winnicazagardle.pl

www.winnicazagardle.pl

GPS: 50°11'50.2"N 19°54'22.4"E


 


 

Archiwum: