stoldabrowkaGaj1Wieliczka1stec1janowice
jesteś w »Winnica

Winnica Zadora

Małgorzata i Sewer Michałowscy

Szczepanowice 215
33-114 Rzuchowa
Tel. komórkowy: 502 714 696

strona internetowa: www.winnica-zadora.pl
e-mail: winnica.zadora@gmail.com

Winnica została włączona do

Małopolskiego Szlaku Winnego w 2013 r. 

 

Miejscowość Szczepanowice położona jest w dolinie Dunajca, kilkanaście kilometrów na południe od Tarnowa, w rejonie nazywanym często “polskim biegunem ciepła”. Przez prawie czterysta lat, aż do połowy XIX wieku wieś ta była gniazdem znanej rodziny Chrząstowskich herbu Zadora, przy których dworze miała znajdować się winnica. Do tej tradycji nawiązuje Winnica Zadora, założona przez Zofię i Stanisława Michałowskich.

Państwo Michałowscy, na co dzień mieszkający w Krakowie, przed laty kupili w Szczepanowicach domek z ogrodem, traktując to miejsce jako letnisko. Ich przygoda z winoroślą zaczęła się od paru krzewów posadzonych w przydomowym ogrodzie. Efekty były tak zachęcające, że postanowili założyć winnicę z prawdziwego zdarzenia. W tym celu zakupili odpowiednią działkę i w 2007 roku obsadzili tam winoroślą 20 arów. Niedługo później plantacja ta została powiększona do dzisiejszej skali pół hektara, a obok domu powstał niewielki budynek z piwnicą przeznaczony do wyrobu wina. Pani Zofia wzięła udział w programie szkoleniowym “Winnice Małopolski” i w 2008 roku ukończyła tygodniowy kurs w renomowanej szkole winiarskiej w Klosterneuburgu pod Wiedniem.

 

  

Fot. Wiktor Chrzanowski

Wina państwa Michałowskich bardzo szybko zdobyły uznanie – były prezentowane między innymi na dorocznych Konwentach Polskich Winiarzy – i zyskały sobie grono wiernych amatorów. To zadecydowało o zarejestrowaniu ich komercyjnej produkcji, co nastąpiło w 2011 roku. Była to wtedy jedna z najmniejszych polskich winnic prowadzących taką komercyjną działalność i sprzedaż wina. W ostatnich latach winnica została powiększona do powierzchni ponad dwóch hektarów.

  

Fot. Wiktor Chrzanowski

Winnica posadowiona jest dość łagodnym południowym zboczu górującym ponad zabudową wsi, na dość ciężkiej, gliniasto-piaszczystej glebie, typowej dla tej części Pogórzy. Uprawia się dość spory wachlarz szczepów, zarówno mieszańcowych, jak i Vitis vinifera. Są to: johanniter, solaris, orion, phoenix, merzling i ortega na wina białe oraz regent, rondo, acolon i pinot noir na wina czerwone. Niedawno państwo Michałowscy powiększyli budynek winiarni, który zyskał przez to obszerniejszą, wygodną piwnicę do wyrobu wina oraz salę degustacyjną. W planie jest także stopniowe powiększenie winnicy. 

Winnica Zadora znajduje się na Trasie nad polski biegun ciepła
WINNICA DĄBRÓWKA - WINNICA ZADORA - CMENTARZ WOJENNY NR 171 W ŁOWCZÓWKU 
więcej »

 

FOTOGALERIA

Winnica Zadora

Dni Otwartych Winnic w Winnicy Zadora 2014 r. 

Dni Otwartych Winnic w Winnicy Zadora 2015 r.