stolWieliczka1Gaj1stec1dabrowkajanowice
jesteś w »Winnica

Winnica Kresy

Robert Zięba

Stoki-Kresy 35
32-043 Skała
Tel. komórkowy: 602 611 761

strona internetowa: www.winnicakresy.com
e-mail: winnicakresy@gmail.com

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO

MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2013 R. 

Winnica Kresy znajduje się na terenie przysiółka o tej samej nazwie, w miejscowości Stoki koło Skały, na wapiennym płaskowyżu stanowiącym południową część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Powstała ona w 2007 roku jako niewielka przydomowa uprawa i z czasem rozrosła się do areału prawie półtora hektara. Miejsce to położone jest dosyć wysoko – ponad 400 metrów n.p.m. – i odznacza się stosunkowo chłodnym mezoklimatem.

Właściciel winnicy Robert Zięba przyznaje, że z początku nieco zbyt optymistycznie patrzył na walory tej lokalizacji, stąd w pierwotnych nasadzeniach znalazły się również stosunkowo wrażliwe odmiany Vitis vinifera. Kolejne zimy kazały mu jednak zweryfikować ten pogląd i dziś podstawę winnicy tworzy osiem odmian o wyższej odporności. Są to: Regent, Rondo, Cabernet Cortis i Monarch na wina czerwone i różowe oraz Solaris, Hibernal, Johanniter i Seyval Blanc na wina białe i pomarańczowe, które powoli stają się wizytówką Winnicy Kresy. Ostatnimi czasy, coraz więcej win jest winifikowanych w sposób naturalny przy pomocy dzikich drożdży. 

W zamierzeniach właściciela jest rozwinięcie szerszej działalności enoturystycznej i wszystko wskazuje na to, że już wkrótce tak się stanie. Na terenie winnicy funkcjonuje nowy budynek winiarni z salą degustacyjną, sklepikiem z winami i duża wiata dla gości, którzy są tu mile widziani przez cały rok. 

Winnica Kresy znajduje się na trasie NA RYBY I WINO W SERCU OJCOWA

 

 

więcej o trasie »

 

 

Wykonanie: Tomasz Wajda VisionSky na zlecenie Gorczańskiej Organizacji Turystycznej

Muzyka: BenSound