Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

CHATKA I WINNICA WŁÓCZYKIJ – WIEŻA WIDOKOWA W BRUŚNIKU – WINNICA MANRU – DWÓR PADEREWSKIEGO W KĄŚNEJ DOLNEJ
PRZYSTANEK NR 1

Chatka Włóczykija jest pięknie położonym miejscem z widokiem na Tatry i Pogórze. Kameralny klimat chatki, której towarzyszy plenerowa galeria z rzeźbami lokalnych twórców sprawiają, iż można tu odpocząć w intymnej atmosferze. Gospodarstwo zlokalizowane jest z dala od cywilizacji, w otoczeniu lasów obfitujących w runo leśne. Chatka podzielona jest na 3 niezależne części. Do dyspozycji gości są pokoje 2-4 os. z TV i WiFi, z samodzielnym węzłem sanitarnym, dostępem do aneksu kuchennego, przytulną salą z kominkiem dla ok. 20 osób oraz sauna fińska.. Dla najmłodszych gości przygotowany został mały plac zabaw, tyrolka, lina do zabaw zręcznościowych oraz boisko do gry. Uzupełnieniem zaplecza rekreacyjnego jest zadaszona wiata z grillem, mieszcząca ok. 60 os. Gospodarze udostępniają sprzęt rekreacyjny, rowery, również ze wspomaganiem elektrycznym, mapy i foldery o regionie. Jest to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek, pobyt we dwoje, czy okazjonalne spotkania integracyjne np. z elementami survivalu lub biegami na orientację.

W gospodarstwie jest możliwość wyżywienia na bazie własnych produktów lub skorzystania w sąsiedniego Schroniska Dobrych Myśli słynącego z regionalnych dań z fasoli, Żurku po chłopsku, Placka Gaździny i wielu innych potraw tradycyjnych wpisanych na Małopolską Listę Dziedzictwa Kulinarnego.

Obok chatki znajduje się mała winnica. Goście Chatki Włóczykija poza produktami z domowej kuchni, mają możliwość degustacji wina z Winnicy Włóczykija lub z zaprzyjaźnionych regionalnych winnic. W trosce o środowisko Chatce Włóczykija wykorzystywana jest m.in. energia odnawialna. Traktując chatkę jako bazę wypadową, można wybrać się do pobliskiego Bukowca z Jaskinią szczelinowa i rezerwatem przyrody, Jastrzębi lub nad Jezioro Rożnowskie. W pobliżu warte odwiedzenia są: Skamieniałe Miasto, Dworek I. Paderewskiego, Zamek w Dębnie, Muzeum Etnograficzne w Nowym Sączu, Katedra w Tarnowie, Kopalnia Soli w Bochni. W samej Jamnej jest węzeł szlaków pieszych i rowerowych, ośrodek oo. Dominikanów z oryginalnym kościołem, obok którego dolina męczeństwa, upamiętnia pacyfikację wioski w 1944r.

W Chatce Włóczykija odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Największą jest Festiwal Pod Słońce pod koniec maja. Wolny czas pomoże zaplanować charyzmatyczny gospodarz tego miejsca – Adama Gancarek który podpowie jakie miejsca warto odwiedzić, zorganizuje spływ kajakowy, kulig lub biesiadę przy ognisku z regionalną strawą.

Danek kontaktowe:
CHATKA I WINNICA WŁÓCZYKIJ
Jamna 46, 32-842 Jamna
tel. 603 811 711
chatka@jamna.eu
www.jamna.eu
GPS: N 49 46 088E 20 49 825

PRZYSTANEK NR 2

Wyjeżdżając z Winnicy Włoczykija warto zajrzeć do Bruśnika, gdzie w 2013 roku oddano do użytku atrakcyjnie położoną 5 poziomową wieżę widokową Całkowita jej wysokość to 23 m, a najwyższy taras widokowy jest 18 m nad ziemią. Miejsce jest bardzo dobrze skomunikowane. Na sam szczyt prowadzi droga asfaltowa z miejscem do parkowania.

Dane kontaktowe:
WIEŻA WIDOKOWA W BRUŚNIKU
33-192 Bruśnik
GPS 49.759638, 20.920313

PRZYSTANEK NR 3

Z Bruśnika niedaleko już do Kąśnej Dolnej, gdzie znajduje się Winnica Manru założona przez Marka Zwolenika w 2010 roku. Winnica ta położona jest w samym sercu Ciężkowicko Rożnowskiego Parku Krajobrazowego na południowych stokach Zagórza w Kąśnej Dolnej w gminie Ciężkowice. Winnica o powierzchni 0,5 h położona jest na wysokości 340 m n.p.m. z zachwycającym widokiem na dolinę Białej oraz pasma Beskidów Sądeckiego i Niskiego.

Co ciekawe teren winnicy położony jest na terenie należącym niegdyś do I.J. Paderewskiego, który ponad 100 lat temu posiadał w Kąśnej Dwór oraz wzorcowe gospodarstwo rolne. Kąśna Dolna była dla Paderewskiego spełnieniem marzeń o sielskim życiu. W tym czasie Paderewski stworzył jedyną w swojej karierze operę nazywając ją Manru, stąd nazwa winnicy.

Danek kontaktowe:
WINNICA MANRU
Kąśna Dolna 25, 33-190 Ciężkowice
tel. 603 545 711
marek@zwolenik.com
www.manru.com.pl

PRZYSTANEK NR 4

Odwiedzając Winnicę Manru warto nie sposób nie zajrzeć do Dworu I. Paderewskiego, który jako jedyny na świecie zachowany do naszych czasów dom Mistrza, funkcjonuje nie tylko jako ośrodek koncertowy, ale i miejsce pamięci oraz muzeum Paderewskiego.

Wnętrza dworu odzwierciedlają wygląd jaki posiadały za czasów I.J. Paderewskiego. Schludne i ze smakiem urządzane pomieszczenia miały służyć Mistrzowi swą funkcjonalnością oraz sprzyjać życiu rodzinnemu i twórczemu.

Dwór w Kąśnej Dolnej pozostaje wciąż otwarty i gościnny, jak za czasów pierwotnego właściciela. Dla artystów, melomanów, fascynatów postaci Paderewskiego, ale także tych, którzy pragną przejść lipową aleją, usiąść nad stawem i podumać. Jest to miejsce letnich koncertów muzyki poważnej oraz plenerów malarskich i fotograficznych.

Dane kontaktowe:
DWÓR PADEREWSKIEGO W KĄŚNEJ DOLNEJ
Kąśna Dolna 17, 33-190 Ciężkowice
tel. 14 600 00 16

Przewiń do góry
Skip to content