WINNICA WIELICZKA – MALOWIDŁO 3D SOLNY ŚWIAT W WIELICZCE- TĘŻNIA SOLANKOWA


PRZYSTANEK NR 1

Przebywając w okolicach Wieliczki warto udać się do nieodległych Pawlikowic, gdzie na turystów czekają właściciele Winnicy Wieliczka, miejsca położonego zaledwie 3 km od Kopalni Soli i 10 km od Krakowa.

Wyjątkowo korzystny mikroklimat miejsca (południowe stoki Pogórza Wielickiego) pozwolił właścicielom na wybór szlachetnych odmian jak Chardonnay, Riesling, Pinot noir, Merlot, etc. Krzewy uprawiane są metodą ekologiczną z wykorzystaniem zasad biodynamiki. Główną zasadą winnicy jest szacunek dla natury, stąd rezygnacja ze szkodliwej chemii stosowanej powszechnie w rolnictwie konwencjonalnym i zastąpienie jej środkami ekologicznymi, a przede wszystkim profilaktyką.

Właściciele miejsca Agnieszka Wyrobek Rousseau i Piotr Jaskóła to profesjonaliści o potężnej wiedzy i doświadczeniu w uprawie winorośli i produkcji wina.

Całość piętnastohektarowego gospodarstwa to nie tylko winnica ( zajmujące obecnie około połowę powierzchni), ale również sad w którym rośnie 2000 drzewek owocowych starych odmian, uprawy roślin oleistych i miododajnych oraz ogród pełen sezonowych warzyw i ziół.

Winnica Wieliczka oferuje możliwość zwiedzania winnicy, degustacji win, cydrów i regionalnych przysmaków po uprzednim umówieniu się telefonicznie. Oferta skierowana jest do grup i turystów indywidualnych. Zwiedzanie i degustacje prowadzone są w językach: polskim, angielskim, francuskim i rosyjskim. Na miejscu znajduje się zaplecze piknikowe i namiot degustacyjny o powierzchni 70m2 na wypadek gorszej pogody. W zimie albo podczas deszczu degustacje odbywają się w przetwórni. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Dla dzieci i młodzieży dostępny jest program Polskie smaki, który obejmuje spacer przez winnicę i wśród roślin tradycyjnie uprawianych w Polsce (gryka, len, gorczyca), oraz rosnących na dziko i omówienie ich zastosowania w tradycyjnej polskiej kuchni.

Degustacja naturalnych soków i olejów tłoczonych na zimno. Animacje rozwijające wrażliwość sensoryczną i pamięć zapachową dostosowane do wieku grupy. Czas trwania: 90 min, oferta dla min 15 osób. Kolejną propozycją miejsca jest pakiet Podróż w przeszłość – odwiedziny u mamuta i przysmaki słowiańskich przodków, który obejmuje spacer po winnicy, odwiedzenie stanowiska archeologicznego, pogadanka na temat kuchni dawnych Słowian, degustacja naturalnych soków, olejów tłoczonych na zimno i przysmaków naszych przodków, czas trwania: 90 min., oferta dla min 15 osób.

Dla dorosłych jest także możliwość przyjazdu po wcześniejszym umówieniu się z własnym koszem piknikowym. Można także na nowo odkryć polskiego wino w kolejnym pakiecie podczas którego turyści mają zaplanowany spacer po winnicy połączony z omówieniem polskiego winiarstwa – historii, popularnych odmian, specyfiki klimatu. W cenie także degustacja komentowana 3 win, degustacja cydru plus niespodzianka, czas trwania: 60 min.

Kolejnym ciekawym pakietem jest oferta pn. Podróż w przeszłość – Przysmaki średniowiecznej Wieliczki, na którą składa się spacer po winnicy, przedstawienie historii miejsca, degustacja 3 win, degustacja cydru, degustacja 3 rodzajów olejów tłoczonych na zimno, Degustacja tradycyjnych przekąsek regionalnych plus niespodzianka, czas trwania 75min.

Więcej pakietów oraz aktualne ceny znajdują się na stronie internetowej www.winnicawieliczka.com

Dane kontaktowe:

WINNICA WIELICZKA

info@winnicawieliczka.com

www.winnicawieliczka.com

PRZYSTANEK NR 2

Po skorzystaniu z oferty w winnicy warto udać się do centrum Wieliczki, aby obejrzeć Malowidło 3D Solny Świat. „Solny świat” w Wieliczce jest obecnie największym malowidłem 3D w Polsce i prawdopodobnie drugim w świecie po londyńskim obrazie. Tego typu dzieła należą do gatunku sztuki ulicznej. Wielickie malowidło ma powierzchnię ponad 350 m kw, wykonane w trwałej technologii, opartej na nowoczesnej chemii. Technika całkowicie odporna na polskie warunki klimatyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne – ruch pieszych i pojazdów.

Obraz „Solny świat” w Wieliczce jest malarską wizją podziemi kopalni soli. Kompozycja zawiera charakterystyczne fragmenty prawdziwych wnętrz wielickich żup solnych (np. Kaplica Świętej Kingi) odpowiednio skomponowanych i widzianych w ogromnej rozpadlinie skalnej. Do kompozycji tego obrazu autor odpowiednio dopasował istniejące, brązowe rzeźby czterech górników, którzy teraz wychodzą z podziemi na drewniane pomosty nad rozpadliną. „Solny świat” jest ciekawym polem do różnych działań i eksperymentów fotograficznych, istnieje niezliczona ilość ustawienia pozujących – nawet dużych grup – na tle malowidła i dowolnego aranżowania sytuacji.

MALOWIDŁO 3D SOLNY ŚWIAT

Rynek Górny, 32-020 Wieliczka
www.wieliczka.eu
GPS 49.982408, 20.060507

PRZYSTANEK NR 3

Stosunkowo nową atrakcją w samej Wieliczce jest Tężnia Solankowa położona w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza, którym schodzi się do podziemi Kopalni Soli „Wieliczka”.

Tężnia solankowa stanowi uzupełnienie bogatej oferty Kopalni Soli „Wieliczka”, ale może być też alternatywną dla wszystkich, którzy pragną skorzystać ze zdrowotnych walorów wielickiej soli pozostając na powierzchni. Tężnia to aż 7 500 m2 powierzchni, a dodatkowym elementem przygotowanym dla korzystających z niej osób jest wznosząca się na wysokość 22 metrów wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę parku i górniczych szybów.

Zaleca się korzystanie z tężni przez okres 30 minut. Przebywanie na terenie tężni ma charakter indywidualny tzn. bez przewodnika. Nie obowiązuje rezerwacja zwiedzania. Część parterowa Tężni solankowej przystosowana jest dla osób nieporuszających się samodzielnie. Dzieci do 4 lat zwiedzają za darmo. Do tężni nie można zabierać zwierząt.

Dane kontaktowe:

TĘŻNIA SOLANKOWA

Park Królowej Kingi 1, 32-020 Wieliczka
tel. 12 278 73 02
www.kopalnia.pl
GPS 49.984152, 20.051896

Przewiń do góry
Skip to content