Relacja z prawdopodobnie ostatniego w tym roku granfondo, który nazwałem sobie roboczo „Winnice Doliny Karpia + śladami przyszłej VeloSkawa”. Pomysł narodził się z kombinacji jednej z wycieczek z Małopolski Szlak Winny oraz propozycji jazdy „na już” po tym co już jest gotowe w ramach #VeloSkawa , a resztę sztukując jazdą po spokojnych drogach i gravelowych odcinkach, wykorzystując od Łączan do Krakowa miks #WislanaTrasaRowerowa i VeloSkawina nad Kanałem Łączańskim. 

Oczywiście zwiedziłem też sobie nowinki w Wadowicach, gdzie pojawił się nowy, choć krótki (0,5 km) przyszłej VeloSkawa oraz budowana jest ciekawa kładka rowerowa nad Choczenką (to już w ramach trasy „miejskiej”, wzdłuż obwodnicy) .

RELACJA

Końcówka tego nowego, krótkiego odcinka VeloSkawa na ul. Legionów. Cała ta część VeloSkawa od Wadowic do Łączan jest nadal na etapie projektowania i uzyskiwania pozwoleń, z perspektywą budowy z najbliższych latach, o ile znajdą się na to środki finansowe. Dlatego na razie polecić mogę Wam propozycję jazdy „śladami przyszłej VeloSkawa”
https://visitmalopolska.pl/…/poi/trasa-rowerowa-velo-skawa

Winnica Tłuczań
Wycieczkę po winnicach Doliny Karpia znajdziecie natomiast w przewodniku od Małopolski Szlak Winny
https://narowery.visitmalopolska.pl/…/malopolski-szlak…

Start na stacji kolejowej w Brzeźnicy, do której od początku października docierają w końcu pociągi, co w końcu nie tylko daje alternatywę kominikacyjną, ale otwiera na rekrację rowerową Dolinę Karpia oraz jazdę po WTR czy nad Kanałem Łączany-Skawina. Dla przypomnienia – pociągi kursują na razie tylko do stacji Przeciszów, a nie do samego Oświęcimia.

Rowerowy Szlak Karpia wykorzystuje głównie spokojne drogi asfaltowe i takie klimatyczne gravelowe odcinki.

Pierwsza winnica na drodze zaraz przy Szlaku, czyli Winnica Tłuczań. Z szybkich rozmów z właścicielem, to w przyszłym roku ma tu być otwarta agroturystyka, więc będę miał okazję na wycieczkę połączoną z solidną degustacją nie tylko tego co znalazłem jeszcze na krzakach 

Zaraz za winnicą napotykam się na jakieś zupełnie nowe i klimatyczne asfaltu. Szlak Karpia jechałem ostatni raz ze dwa lata temu i od tego czasu pojawiły się widzę jakieś nowe odcinki.

Ale spokojnie, odcinki na których asfalt przerodził się już lata temu w szuterek też są. Tak tu jest w Dolinie Karpia – leniwe snucie się po zboczach Doliny Wisły.

Zjazd do Wadowic przez Witanowice i Roków, to też super sympatyczna jazda. Z Brzeźnicy do Wadowic celowo wybrałem jazdę po lekkich pagórkach, bo powrót z Wadowic do Krakowa zaplanowałem już po zupełnie płaskiej dolinie Skawy i Wisły.

Gotowy od zeszłego roku 3,5 km odcinek #VeloSkawa w Wadowicach.

Więcej o nowościach na #VeloSkawa które podczac wycieczki opisał Velo Malopolska znajdziecie tutaj https://www.facebook.com/velomalopolsk ,relacja z dnia 13 listopada 2022 r. 

Relacja powstał we współpracy z Gorczańską Organizacją Turystyczną w ramach programu "Małopolska Gościnna" realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Przewiń do góry
Skip to content