WINNICA CUDA WIANKI

ul. Widokowa 4
32-077 Smardzowice
poczta@krokoszowka-gorska.pl
+48 603 090 862, +48 693 026 084
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2021 R. 

 

Położone bezpośrednio przy wschodniej granicy Ojcowskiego Parku Narodowego Smardzowice są niewątpliwie jedną z ciekawszych miejscowości winiarskich w Małopolsce. Najstarsza z istniejących tu winnic, ponad hektarowa Winnica Krokoszówka Górska powstała już w 2005 roku, a jej założyciel Marek Górski stał się prawdziwym mentorem dla niemałego grona okolicznych winiarzy. Kilka lat później w sąsiedztwie tej winnicy powstały kolejne dwie spore uprawy winorośli, należące do Winnicy Goja oraz Winnicy Słońce i Wiatr, zbierane z nich winogrona są jednak przerabiane na wino w innych miejscowościach.

Kolejną winnicą w Smardzowicach stała się Winnica Cuda Wianki, założona w 2013 roku przez Ewę i Leszka Leśniaków. Leszek, absolwent słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie był przez wiele lat wojskowym pilotem i w tymże 2013 roku przeszedł na stosunkowo wczesną wojskową emeryturę. Wprawdzie wciąż zdarza mu się pilotować niewielkie samoloty Cessna, ale jak twierdzi nie jest to wyzwanie porównywalne z lotami na ponaddźwiękowych myśliwcach. Odnalazł natomiast „smak życia” w uprawie winorośli i robieniu wina w trudnych jurajskich warunkach, tym bardziej, że tą akurat pasję mógł dzielić ze swoją żoną.
Na początku swojej winiarskiej przygody państwo Leśniakowie sporo skorzystali z pomocy wspomnianego wcześniej Marka Górskiego. U niego bowiem na winnicy uczyli się w praktyce wszelkich praz związanych z uprawą winorośli, a następnie słuchali jego porad przy zakładaniu własnej winnicy. W międzyczasie odwiedzali winnice w Polsce i zagranicą, miedzy innymi we Włoszech, Francji i Libanie.
W roku 2013 zasadzili pierwszych winnych krzewów, a w kolejnych latach winnica rozrastała się stopniowo do obecnych 20 arów. Plantacja ta znajduje się w jednej z najwyżej położonych części Smardzowic, na wysokości około 420 metrów n.p.m., na łagodnym południowym stoku, zaledwie kilkaset kroków od granicy parku narodowego. Uprawiane są tu odmiany Léon Millot i Maréchal Foch na wina czerwone oraz Solaris, Jutrzenka, Kristály i Swenson Red na wina białe. Jest tu także prowadzona niewielka szkółka winorośli produkujaca sadzonki tych odmian.
Pierwsze wina powstały w roczniku 2016 i od razu okazały się bardzo udane – dwa z nich zdobyły srebrne medale na międzynarodowym konkursie winiarskim w TuchoViniContest 2017. Natomiast dwa lata później na tym samym konkursie wina z rocznika 2018 zdobyły aż dwa złote i dwa srebrne medale. Wina są wyrabiane w sposób tradycyjny, zazwyczaj nieklarowane i niefiltrowane. Produkcja wina odbywa się w niewielkiej przetwórni urządzonej przy domu państwa Lesiaków, tuż przy samej winnicy. Tam również znajduje się salka degustacyjna, gdzie można spróbować wyrabianych na miejscu win. Wkrótce zostaną otwarte również miejsca noclegowe dla gości.
Winnica jest bardzo atrakcyjnie położona, zaledwie 20 minut spacerem do centrum Ojcowa. Częścią tego niewielkiego gospodarstwa jest również pasieka, w której powstają wspaniałe leśne miody. Winnica jest członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej.

Przewiń do góry
Skip to content