WINNICA KOSMOS

Lubcza 272
33-162 Lubcza

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2023 R. 

Położona w Lubczy, zaledwie 20km od Tarnowa, Winnica Kosmos to młodziutka winnica założona w 2019 roku przez ludzi, którzy w poszukiwaniu własnego miejsca we Wszechświecie, odkryli pasję do wina i natury. Postawili na prowadzenie winnicy z poszanowaniem natury, próbując uchwycić i  zamknąć w butelce to co autentyczne i naturalne.
Nazwa winnicy ma swoje 3 genezy, jedną z nich jest fakt niepowtarzalnych doznań związanych z obserwacjami nieba na winnicy, gdzie dzięki braku zanieczyszczenia środowiska sztucznym oświetleniem kosmos jest jak na dłoni. Kolejny aspekt to farma kwiatowa jaką prowadzą właściciele i największa w Polsce uprawa kwiatów kosmos (onętek pierzasty), która również jest niepowtarzalnym widokiem jaki trudno znaleźć w innym miejscu na świecie. Kosmos to również skrót myślowy do słowa kosmopolityzm, czyli wizja świata wolnego od podziałów i konfliktów.
Obecnie winnica składa się z trzech parceli, najstarsza i najmniejsza około 1 hektarowa zlokalizowana na południowym stoku, na skraju miejscowości, tuż przy granicy województwa małopolskiego i podkarpackiego, otoczona z 3 stron lasami, sprawia wrażenie leśnej polany obsadzonej winoroślą. Kiedy bujamy się na hamaku rozpiętym między drzewami u góry działki, podziwiamy panoramę północnego skraju Pogórza Karpackiego będąc jednoczenie w ciągłej podróży pomiędzy województwami małopolskim i podkarpackim. Druga, większa parcela, około 5 hektarowa oddalona jest od pierwszej około 2 km w linii prostej, zlokalizowana jest po drodze na szczyt najwyższego wzniesienia w okolicy – Góry Kokocz. Będąc na winnicy w zasięgu wzroku są tylko pagórki, łąki, lasy, pola oraz niebo. Teren ten, niemal całkowicie wolny od zanieczyszczeń światłem pozwala podziwiać w bezchmurne noce niezliczone gwiazdy. Na trzeciej 2ha parceli znajdują się najnowsze nasadzenia, również południowy stok, jednak w odróżnieniu od pozostałych znacznie łagodniejszy.
Szczepy uprawiane na winnicy to Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot Noir, Regent, Gewürztraminer, Riesling, Johanniter. Dornfelder, Solaris, Zweigelt, Gruner Veltliner, Devin, Muskat, Souvignier Gris.
W produkowanych winach postawiono na naturalność i jakość, nie brakuje win musujących wytwarzanych metodą pradawną Pet-Nat oraz win pomarańczowych o niebanalnym bukiecie. Aby stworzyć jak najlepsze wina właściciele ukończyli na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie studia
enologiczne, a praktykę zdobywali również u innych winiarzy w Polsce jak i poza granicami kraju.
Pod koniec 2023 roku planowane jest uruchomienie bazy noclegowej, jednak już teraz zapraszamy do zwiedzania okolicy. Organizujemy degustacje dla osób indywidualnych, małych i dużych grup, nie zabraknie dobrego wina i potraw z nastawieniem na dania wegetariańskie. Zapraszamy również na imprezy okolicznościowe, szkolenia, warsztaty, sesje fotograficzne, imprezy firmowe, w ofercie mamy również świeże kwiaty cięte, suszone, jadalne oraz warzywa.

 

Przewiń do góry
Skip to content