WINNICA PAŁACU MONIGA

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2023 R. 

Winnica Minoga Pałac to regionalna, przypałacowa manufaktura, zakorzeniona w lokalnej historii. Pomysł na założenie winnicy zrodził się w 2015 roku, następne prace polegały na wyborze działki i przygotowaniu gleby pod uprawę. Sama  uprawa winorośli rozpoczęła się w 2017 roku, a pierwsze zbiory miały miejsce w 2019 roku. Z biegiem czasu obszar winnicy powiększał się i obecnie liczy 4ha .

Powstanie winnicy jest kontynuacją tradycji tego miejsca. Na przestrzeni wielu lat przy Pałacu Minoga kwitła działalność rolnicza, sadzono rośliny, owoce i warzywa. W II poł. XIX wieku ówczesny właściciel majątku dworskiego, Józef Skarbek – Borowski, prowadził rozległe gospodarstwo leśno-handlowe, z hodowlą krów rasy holenderskiej, owiec fryzjerskich oraz rasowych koni. Oprócz hodowli zwierząt , wytwarzano w majątku sery oraz wyroby wysokoprocentowe, o czym świadczą pozostałości zabudowań dworskich oraz  mur przypałacowej gorzelni.  Pamiętając o przeszłości i chcąc kultywować tradycje, obecni właściciele postanowili skupić się na produkcji wina. Sadzenie, pielęgnacja, zbiory i proces produkcji to nieodłączny element codzienności Pałacu Minoga.

Produkcja wina to nie tylko praca w winnicy, to także kolejne etapy, które odbywają się w winiarni. Obecnie winiarnia znajduje się w piwnicach zabytkowego spichlerza – niezwykle klimatycznego miejsca na terenie dawnego folwarku. W związku z dynamicznym rozwojem trwa budowa nowej winiarni, która wyposażona w nowoczesny sprzęt, będzie służyła jako miejsce do produkcji wina i przechowywania go w najwyższej jakości beczkach wykonanych z najszlachetniejszego dębu francuskiego.

Działalność winnicy Pałacu Minoga została doceniona w wielu konkursach. Debiutanckie roczniki ekologicznych, wegańskich win zdobyły branżowe nagrody i wyróżnienia. Wina z naszej oferty otrzymują medale w ogólnopolskich konkursach.

W Winnicy Minoga Pałac powstają wina wytrawne białe i czerwone, z takich odmian jak: Leon Millot, Marechal Foch, Seyval Blanc, Jutrzenka i Solaris.

Po wcześniejszym umówieniu zainteresowane osoby mogą zakupić wina bezpośrednio w Pałacu Minoga, które mogą być ciekawym prezentem dla bliskich lub doskonałym dodatkiem do świętowania wyjątkowych uroczystości.

W ofercie dostępna jest możliwość zorganizowania degustacji dla firm czy grup indywidualnych. W ramach degustacji każdy ma okazję spróbować win, zasmakować przekąsek przygotowanych przez kucharza Pałacu Minoga, zwiedzić winnicę i winiarnię oraz poznać sztukę produkcji win. Podczas degustacji opowiadane są liczne anegdoty oraz ciekawostki historyczne.

W Pałacu Minoga odbywają się liczne wydarzenia, takie jak wesela, przyjęcia rodzinne, imprezy firmowe, podczas których jest możliwość zamówienia win z pałacowej winnicy. W sezonie letnim i podczas pięknej jesieni zainteresowani chętnie organizują uroczystości i spotkania w plenerze, w zabytkowym parku, w otoczeniu zieleni, z dala od zgiełku miasta.

Przewiń do góry
Skip to content