WINNICA RUPIÓWKA

Agnieszka i Wiktor Chrzanowscy
Rzepiennik Marciszewski 82
33-180 Rzepiennik Marciszewski

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2020 R. 

Gromnik nad Białą i najbliższe okolice tej miejscowości już ponad dekadę temu stały się prężnym lokalnym ośrodkiem winiarskim. W roku 2007 w pobliskiej Brzozowej powstała niemal hektarowa plantacja winnej łozy stanowiąca część Winnicy Zawisza w Wesołowie pod Zakliczynem. Jej założyciel Mariusz Chryk to jeden z najbardziej doświadczonych polskich winogrodników i winiarzy, z długa praktyka w winnicach francuskich i szwajcarskich. Bardzo też zasłużył się dla rozwoju winiarstwa w dorzeczu Dunajca, gdyż jako szkółkarz i doradca pomagał zakładać niejedną winnicę na tym terenie. Do jego wychowanków można zaliczyć trzech braci Zagórskich z Gromnika, Wiktora, Piotra i Zygmunta, którzy w latach 2007–2010 założyli wokół tej miejscowości trzy swoje winnice: Demeter, Kuźnia i Sucha Góra. Z kolei Zagórscy często doradzają innym okolicznym winiarzom przy produkcji wina.

Kolejnym winiarskim przedsięwzięciem na tym terenie jest położona zaledwie parę kilometrów od Gromnika Winnica Rupiówka w miejscowości Rzepiennik Marciszewski, założona w roku 2017 przez Agnieszkę i Wiktora Chrzanowskich. Nazwa winnicy pochodzi od przysiółka Rupiówka, w którym jest położona. Jest to teren objęty ochrona krajobrazową, znajdujący się w granicach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Parę lat wcześniej Wiktor, z zamiłowania fotografik, autor i współautor paru albumów oraz kilku wystaw, zaczął dokumentować małopolskie winnice. I ten właśnie projekt, z którym wiązały się liczne wizyty u winiarzy stał się dla obojgu początkiem winiarskiej pasji. Winiarstwo przewijało się także w pracy zawodowej Wiktora, gdyż jako urzędnik samorządowy w Tuchowie był pomysłodawcą oraz organizatorem odbywającego się tam co roku Międzynarodowego Festiwalu Wina TUCHOVINIFEST i towarzyszącego konkursu win. To wszystko powoli składało się na decyzję o założeniu własnej winnicy.

Agnieszka i Wiktor, jeszcze jako narzeczeni, kupili stare gospodarstwo z drewnianym opuszczonym domem oraz sporym kawałkiem gruntu na zboczu, położone w Rzepienniku Marciszewskim. Wkrótce po ślubie zdecydowali się założyć tam winnicę a w przyszłości zamieszkać na stałe. Niedługo potem ruszyły prace związane z przygotowaniem gruntu i późną wiosną 2017 roku rozpoczęło się sadzenie winnicy. Powstała wówczas półhektarowa plantacja położona na południowym zboczu o nachyleniu około 10 procent, na wysokości około 270–280 metrów n.p.m. Na wina czerwone uprawiane są tam odmiany Regent i Maréchal Foch, natomiast podstawową odmiana do produkcji win białych jest Solaris, a jej uzupełnieniem są szczepy Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, Bianca i Swenson Red. Poniżej winnicy teren opada jeszcze ponad 30 metrów w dół do doliny potoku Rzepianka, co zapewnia dobre zabezpieczenie winnych krzewów przed przymrozkami.

W roczniku 2020 uzyskano pierwsze wina z nowej plantacji, a przy ich produkcji pomagał swoją wiedzą i doświadczeniem Wiktor Zagórski z pobliskiej Winnicy Demeter. Wyrób tych win odbywa się w odpowiednio zaadaptowanych pomieszczeniach starego drewnianego domu przy winnicy. Jak twierdzą właściciele, potrzebne im będą jeszcze dwa lata, aby spełnić wszystkie warunki konieczne do zarejestrowania komercyjnej produkcji. Zanim to nie nastąpi tutejszych win można będzie próbować wyłącznie w formie degustacji na miejscu w winnicy.

 

Przewiń do góry
Skip to content