WINNICA ŚW. JANA

WINIARNIA: Maszyce 55a, 32-077 Smardzowice
WINNICA: ul. Zamkowa 1, 32-088 Przybysławice
dm.kufta@gmail.com, andrzejmatoga@op.pl
+48 605 271 945,+48 505 298 121
WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2019 R.
 

Okolice Ojcowskiego Parku Narodowego stały się w ostatniej dekadzie jednym z najszybciej rozwijających się „zagłębi winiarskich” w tej części Polski. Przy czym siłą napędową tego rozwoju nie są inwestorzy zakładający duże winnice, lecz raczej ludzie którzy chcą zaangażować się w winiarstwo i enoturystykę jako dodatkowe zajęcie, albo przyjemną emeryturę po zakończeniu kariery w innej dziedzinie. Dzięki bliskości Krakowa, ładnym krajobrazom i nieźle rozwiniętej infrastrukturze ta część Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest świetnym miejscem dla urzeczywistnienia takich planów.

Jedną z typowych dla tych terenów niewielkich rodzinnych winnic jest położona na granicy Przybysławic i Korzkwi Winnica Św. Jana, powstała z inicjatywy Anny i Dariusza Kuftów. Państwo Kuftowie, zainspirowani sukcesami coraz liczniejszych okolicznych winiarzy od pewnego już czasu myśleli o posadzeniu paru rzędów winorośli i zajęciu się wyrobem wina. Jednak zawodowe obowiązki, a także problemy ze znalezieniem odpowiedniego gruntu wciąż odwlekały realizację tego pomysłu. Wszystko zmieniła przypadkowa rozmowa z jednym z sąsiadów, który okazał się nie tylko pasjonatem wina, ale także właścicielem ładnej działki na zboczu. Szybko dogadano kwestię dzierżawy gruntu, a sąsiad stał się najlepszym pomocnikiem przy pracach na winnicy i w winiarni.

Jak wspominają założyciele, pierwsze prace związane z przygotowaniem gruntu pod ich przyszłą winnicę wypadły 27 grudnia 2013 roku, w dniu św. Jana Ewangelisty. A zaledwie kilkaset kroków od miejsca gdzie winnica została posadzona wznosi się unikalny, pierwotnie obronny późnorenesansowy kościół w Korzkwi, który nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela. Nazwa winnicy była więc raczej od początku oczywista, nawet jeśli nie do końca wiadomo, o którego świętego Jana tu chodzi.

Kilka miesięcy później, w maju 2014 roku posadzono pierwszą część winnicy. Do gruntu powędrowały w tedy sadzonki dobrze już sprawdzonych w tych okolicach odmian: solaris i swenson red na wina białe, oraz leon millot, marechal foch i regent na wina czerwone. Natomiast jesienią 2014 oraz wiosną 2015 roku dosadzone zostały trzy dalsze odmiany na wina białe: johanniter, jutrzenka i seyval blanc. Łącznie w winnicy uprawia się 2600 krzewów na obszarze 60 arów. W najbliższych latach planuje się powiększenie winnicy o dalszych kilkanaście arów.

Winnica jest odległa zaledwie o parę minut spaceru od zamku w Korzkwi, jednak formalnie znajduje się już w granicach sąsiedniej miejscowości Przybysławice, przy ulicy Zamkowej (kilkaset metrów dalej przy tej samej ulicy znajduje się druga, mniejsza Winnica Przybysławice). Uprawa położona jest na stosunkowo łagodnym zachodnim zboczu wzgórza Lipowiec, na wysokości około 310–330 metrów n.p.m. Tuż poniżej winnicy teren urywa się jednak dość gwałtownie i opada stromą trzydziestometrową skarpą wprost do zamkowego parku.

Dzięki takiej lokalizacji plantacja jest dobrze zabezpieczona przed przymrozkami. Natomiast zachodnia orientacja zbocza z lekkim południowym odchyleniem pozwala winnym krzewom długo cieszyć się efektywnym popołudniowym słońcem, co w naszych szerokościach geograficznych bardzo korzystnie wpływa na dojrzewanie winogron. Warunki do uprawy winorośli polepsza także występująca w winnicy stosunkowo przepuszczalna gliniasto-piaszczysta gleba na podłożu jurajskich wapieni.

Położona w otulinie parku narodowego winnica jest odwiedzana przez liczne gatunki zwierząt. Często można tam zobaczyć sarny, zające i jaszczurki zwinki, a wieczorem nad winnicą krążą nietoperze. Czasem zdarza się nawet spotkać dość rzadki w Polsce gatunek węża – gniewosza plamistego. Mając świadomość wyjątkowości tej lokalizacji właściciele starają się ograniczyć do niezbędnego minimum stosowanie środków chemicznych oraz odpowiednio zadbać o mikroorganizmy glebowe, stosując nawozy organiczne oraz naturalne probiotyki.

Pierwsze wina z winnicy powstały w roczniku 2016 i spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem, zarówno wśród kolegów-winiarzy z Jury, jak też krytyków winiarskich którym dane było ich spróbować. Kolejny rocznik 2017 znalazł się już w oficjalnej sprzedaży. Produkcja wina odbywa się w niewielkiej, lecz dobrze wyposażonej przetwórni urządzonej w domu państwa Kuftów w Maszycach, kilka kilometrów od winnicy. Wina z ostatnich roczników zdobyły szereg medali na konkursach winiarskich. Na razie właściciele nie mają możliwości przyjmowania większych grup na degustacje. Natomiast w mniejszych, kilkuosobowych grupach można się umawiać na zwiedzanie winnicy oraz degustacje w przetwórni.

Winnica jest członkiem Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej.

Przewiń do góry
Skip to content