WINNICA SZYKOWNA

Stanisław Szymański
Szyk 103,
34-620 Szyk

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2020 R. 

Bodaj najmniejszą plantacją winnej latorośli jaka dotąd znalazła się na Małopolskim Szlaku Winnym jest niespełna dziesięcioarowa Winnica Szykowna w miejscowości Szyk w gminie Jodłownik. Winnicę założyli w 2015 roku Wioletta i Stanisław Szymańscy i jakkolwiek nie została ona dotąd oficjalnie zarejestrowana gospodarze chętnie przyjmują odwiedzających, aby dzielić się winiarską pasją.

Jak wspomina Stanisław Szymański, pomysł winnicy pojawił się dość nagle, kiedy przed laty pracował na dłuższym kontrakcie w Norwegii. Wówczas jeden z kolegów zapytał go, jaką przyjemność sprawi sobie po długich miesiącach ciężkiej pracy, kiedy już wróci do Polski. – Nie wiem – odpowiedział półżartem – może założę sobie winnicę? Zaskoczony kolega nic na to nie rzekł, jego natomiast ta myśl już nie odstępowała. Po powrocie zaczął się rozglądać za odpowiednią działką i choć jego żona z początku była dość sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, w roku 2013 stali się wspólnie właścicielami ponad półhektarowego kawałka południowego zbocza.

Jesienią 2015 roku ruszyły pierwsze nasadzenia w nowej winnicy. Pomimo mikroskopijnej skali całego projektu Stanisław bardzo poważnie podszedł do tego wyzwania i w roczniku 2017 ukończył roczne studium praktycznego winiarstwa w Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Wtedy też bezimienna dotąd plantacja zyskała swoją nazwę, którą ponoć wymyślił – od nazwy miejscowości Szyk – sam Roman Myśliwiec, nestor polskich winiarzy i założyciel Akademii, kiedy był tu z grupą słuchaczy podczas studyjnego objazdu po pogórzańskich winnicach.

W roku 2018 powstały pierwsze wina, które generalnie zyskały sobie bardzo przychylne opinie, a jedno z nich nawet otarło się o medal na prestiżowym konkursie winiarskim Galicja Vitis 2019. To dało motywację do powiększenia winnicy i dalszych winiarskich eksperymentów. Rocznik 2019 był równie udany. Wioletta, która długo nie mogła uwierzyć w sukces tego przedsięwzięcia, postanowiła zostać wykwalifikowaną winiarką i zapisała się do Podkarpackiej Akademii Wina na roczny kurs w roku 2021.

Winnica położona jest w północnej części miejscowości Szyk, na wyniosłym południowym zboczu, na wysokości około 400 metrów n.p.m. Stok w tym miejscu jest dość stromy, o nachyleniu kilkunastu procent. Są to południowe rubieże Pogórza Wiśnickiego, które po drugiej stronie wsi przechodzi już w Beskid Wyspowy. W winnicy tytułem eksperymentu uprawianych jest dość spory asortyment odmian winorośli: Jutrzenka, Aurora, Seyval Blanc, Solaris i Riesling na wina białe, oraz Regent, Rondo, Maréchal Foch i Léon Millot na wina czerwone. Na bazie tych odmian powstają wina białe, różowe i czerwone, a także wina musujące produkowane tradycyjną metodą szampańską.

Produkcja tych win odbywa się na razie w domu państwa Szymańskich w Wieliczce, jednak w niedalekiej przyszłości planowana jest adaptacja garażu przy winnicy, gdzie ma się znaleźć pomieszczenie do wyrobu wina oraz mała salka degustacyjna. Plany na najbliższe lata przewidują także stopniowe powiększanie winnicy, docelowo do 45–50 arów. Winnica nie prowadzi jeszcze oficjalnej sprzedaży wina, choć pewnie niedługo się to zmieni. Jednak gospodarze to ludzie bardzo otwarci i za niewielką pomoc w pracach na winnicy na pewno nie pożałują wina przy wieczornym ognisku.

Ponieważ właściciele nie mieszkają na miejscu w winnicy i na co dzień zajmują się pracą zawodową, odwiedziny należy umawiać z pewnym wyprzedzeniem.

 

Przewiń do góry
Skip to content