WINNICA WZGÓRZE NADZIEI

Marek Grubka OP
32-842 Paleśnica,
Jamna 7

WINNICA ZOSTAŁA WŁĄCZONA DO MAŁOPOLSKIEGO SZLAKU WINNEGO W 2022 R. 

Jamna to mała wieś w gminie Zakliczyn, oddalona około 30 km na południe od Tarnowa, która rozłożyła się dość wysoko na zboczach masywu Jamna (530 metrów n.p.m.), stanowiącego jedną z kulminacji Pogórza Rożnowskiego. Ustronne położenie, piękne widoki, a także szereg kameralnych atrakcji od dawna przyciągają do tej miejscowości wytrawnych obieżyświatów, którzy wyżej od turystycznego zgiełku cenią sobie sprzyjający kontemplacji spokój oraz górskie wędrówki w wąskim gronie przyjaciół. Niezwykły klimat kulturalny Jamnej tworzą między innymi takie miejsca, jak ośrodek Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu „Schronisko Dobrych Myśli”, czy klasztor dominikanów, a zarazem ośrodek duszpasterstwa akademickiego pod wezwaniem Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. W Jamnej znajdują się też dwie spośród najwyżej położonych w Małopolsce – a zarazem w całym kraju – winnic. Jedną z nich jest Winnica Wzgórze Nadziei przy wspomnianym klasztorze dominikanów.

Dominikanie osiedlili się w Jamnej w 1992 roku, gdy w przekazanym przez gminę opuszczonym od lat, zrujnowanym budynku danej szkoły powstał ośrodek duszpasterstwa akademickiego, założony przez charyzmatycznego dominikanina z Poznania ojca Jana Górę. Dla założyciela miejsce to miało szczególną wymowę, gdyż było naznaczone traumą krwawych wydarzeń z września 1944 roku, kiedy niemieccy żołnierze w odwecie za wspieranie partyzantów wymordowali sporą część mieszkańców wsi, w tym kobiety i dzieci. Misją ośrodka, który od początku łączy funkcję duszpasterską z animacją wydarzeń kulturalnych, stało się przywrócenie temu miejscu ducha nadziei. Jednym z elementów owej „duchowej rekultywacji” było założenie niewielkiej, symbolicznej winnicy, która została posadzona w latach 1992–1993.

Było to nawiązanie do tradycji biblijnej a także do spuścizny dominikańskiej, gdyż przy wielu klasztorach tego zgromadzenia od wieków kultywuje się uprawę winnej łozy. Przy najstarszym klasztorze dominikańskim w Prouille na południu Francji wciąż uprawiana jest winnica założona prawdopodobnie w latach 1209–1216 przez założyciela tego zakonu św. Dominika Guzman. Także w Polsce klasztory dominikańskie nierzadko posiadały własne winnice, między innymi w Sandomierzu, Płocku, Warce i Opatowcu.

Po niespodziewanej śmierci założyciela w 2015 roku do jego idei związanych z winnicą nawiązuje kolejny kustosz tego miejsca ojciec Andrzej Chlewicki. Z jego inicjatywy pojawił się w Jamnej bodaj najlepszy i najbardziej doświadczony zakonny winogrodnik i winiarz w Polsce ojciec dr Marek Grubka, teolog i kulturoznawca, a także absolwent Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle oraz podyplomowych studiów na kierunku enologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcześniej ojciec Marek przebywał w zgromadzeniu dominikanów przy kościele św. Jakuba w Sandomierzu gdzie przyczynił się do rekonstrukcji historycznej winnicy istniejącej przy tym klasztorze od 1226 roku.

Jego dziełem jest także obecnie istniejąca w Jamnej winnica, zrealizowana wiosną 2021 roku. Zajmuje ona obszar około 40 arów na łagodnie pochylonym ku południowi zboczu, na dość znacznej wysokości około 450 metrów n.p.m. Posadzonych tam zostało 1500 winnych krzewów z sześciu wyłącznie białych odmian winorośli. Pierwszy zbiór na wino planowany jest w roczniku 2023.

Przewiń do góry
Skip to content