Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

PSTRĄG OJCOWSKI – WINNICA KRESY – WINNICA AMONIT – WINNICA ZAGARDLE

PRZYSTANEK NR 1

Podróż rozpoczynamy w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, około 1km od parkingu pod Zamkiem w Ojcowie przy punkcie widokowym Jonaszówka. Pstrąg Ojcowski bo tam zaczynamy podróż znajduje się na skrzyżowaniu szlaków do Groty Łokietka, Bramy Krakowskiej i Doliny Sąspowskiej. W ogródku grillowym serwowane są pstrągi potokowe, które w ostatnich latach przebojem wdarły się na małopolskie stoły. Do dyspozycji odwiedzających na miejscu jest około 60 miejsc siedzących, duży na 160m2 taras wraz z leżakami oraz łódka.

Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pstrągarnia powstała w 1935 roku na gruntach księżnej Ludwiki Czartoryskiej i była jedną z pierwszych tego rodzaju w regionie. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magdalena Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor. Nakładem ciężkiej pracy i pełnego zaangażowanie nie tylko z sukcesem udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego ale również stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu a także doznań kulinarnych. Pstrągi w Ojcowie są zawsze świeże, postawiono na jakościowe, zdrowe produkty bez dodatku konserwantów czy sztucznych barwników. Pstrągi podawane są z lokalnym pieczywem. Do pstrągów podawane są wina z lokalnych winnic: Słońce i Wiatr i Kresy.

Dane kontaktowe:
PSTRĄG OJCOWSKI
Ojców 48, 32-047 Ojców
tel. 664 038 672, 795 282 726
biuro@pstragojcowski.pl
www.pstragojcowski.pl
GPS 50.202868, 19.828007

PRZYSTANEK NR 2

Po posiłku udajemy się w podróż do miejscowości Stoki koło Skały, gdzie w przysiółku Kresy znajduje się winnica o tej samej nazwie. Powstała ona w 2007 roku jako niewielka przydomowa uprawa i z czasem rozrosła się do areału prawie półtora hektara. Dziś podstawę winnicy tworzą cztery odmiany mieszańcowe o wyższej odporności. Sa to szczepy regent, rondo i cabernet cortis na wina czerwone oraz solaris na wina białe. Ich uzupełnieniem są jeszcze bardziej wytrzymałe odmiany leon millot, marechal foch i seyval blanc, które stanowią swego rodzaju polisę na wypadek .

Właściciel Winnicy Robert Zięba zadbał o każdy detal miejsca i każdego roku odwiedzający mają okazję degustować wina w profesjonalnie wyposażonej sali degustacyjnej w pięknie urządzonym otoczeniu. W zamierzeniach właścicieli jest rozwinięcie szerszej działalności enoturystycznej. Trwają właśnie prace przy wykończeniu nowego budynku winiarni z salą degustacyjną oraz niewielkiego pensjonatu.

Dane kontaktowe:
WINNICA KRESY
Stoki Kresy 35, 32-043 Skała
tel. 602 611 761
winnicakresy@gmail.com

PRZYSTANEK NR 3

Po wizycie w Winnicy Kresy warto zawitać do Cianowic do zaprzyjaźnionej Winnicy Amonit prowadzonej przez Marcina Niemca, który swoją przygodę z winoroślą rozpoczął w 2008 roku. Nazwa winnicy nawiązuje do wymarłych stworzeń morskich sprzed milionów lat, których charakterystyczne skamieliny w kształcie spiralnych muszli często znajduje się w jurajskich wapieniach – skałach stanowiących istotny czynnik siedliska tutejszych winnic.

Plantacja położona jest na dobrze nasłonecznionym, południowym zboczu, opadającym łagodnie w stronę doliny Korzkiewki, w miejscu osłoniętym od północnych wiatrów przez zwartą linię zabudowy. Występuje tu typowa dla regionu wapienna gleba rędzina, składająca się z okruchów skalnych i glin. W nasadzeniach winnicy dominują trzy odmiany: johanniter i solaris na wina białe oraz regent na wina czerwone. Z uwagi na korzystne warunki termiczne lokalizacji, posadzono tu także na próbę około 20 odmian Vitis vinifera, jednak ich przyszłość będzie ostatecznie zależeć od wyników tego eksperymentu.

Dane kontaktowe:
WINNICA AMONIT
al. Parkowa 41, 32-043 Cianowice
tel. 508 330 014
winnica.amonit@gmail.com
www.winnicaamonit.pl

PRZYSTANEK NR 4

W ostatnich latach przebojem na małopolski rynek winiarski wdarła się Winnica Zagardle położona w miejscowości Szczodrkowice. Wina z tej winnicy szybko zdobyły uznanie konsumentów. Gospodarze miejsca swoją winnicę prowadzą na 72 arach, na których uprawiane są głównie odmiany Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Rondo, na wina czerwone oraz: Seyvall Blanc, Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Swenson Red, Saint Pepin, La Crescent na wina białe.

W ofercie gospodarstwa dostępne jest zwiedzanie winnicy i winiarni, gdzie właściciele prowadzą spotkania w tematyce uprawy winorośli i produkcji wina. Właściciele winnicy zapraszają także do kosztowania regionalnych wędlin z gospodarstwa ekologicznego, które prowadzą.

Dane kontaktowe:
WINNICA ZAGARDLE
Szczodrkowice 235, 32-043 Szczodrkowice
tel. 696 065 921
poczta@winnicazagardle.pl
www.winnicazagardle.pl
GPS: 50°11’50.2″N 19°54’22.4″E

Przewiń do góry
Skip to content