Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

WINNICA UROCZYSKO – WINNICA JANOWICE – EUROPEJSKIE CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO W LUSŁAWICACH
PRZYSTANEK NR 1

Odcinek doliny Dunajca w okolicach Zakliczyna, to pod względem winiarskim jedno z najbardziej obiecujących miejsc w całej południowej Polsce. Stosunkowo ciepły klimat, dostatek dobrze nasłonecznionych zboczy, a także duża atrakcyjność turystyczna tego terenu sprawiają, że coraz więcej ambitnych winiarzy i inwestorów chcących zakładać winnice łakomie spogląda w tą stronę. Rejon ten posiada także historyczne tradycje winiarskie, gdyż przed wiekami uprawiano winą łozę na zboczach pod zamkiem w Melsztynie.

W tym regionie swoje korzenie zapuścił właściciel winnicy Uroczysko – Andrzej Haus. Miejsce to znajduje się w Janowicach kolo Zakliczyna, na wyniosłym wzgórzu wznoszącym się ponad sto metrów powyżej lustra przepływającej nieopodal rzeki. Widok stamtąd dosłownie zapiera dech – w dole szeroką serpentyną wije się dolina Dunajca, a horyzont zamyka kilka pasm górskich. Od północy działkę osłania bukowy las zwany Uroczysko, chroniony jako rezerwat przyrody – od niego wzięła swą nazwę winnica. Plantacja o powierzchni 0,8 hektara została posadzona wiosną 2011 roku i jest zlokalizowana na dość stromym zboczu o idealnie południowej wystawie. Jest to z pewnością jedna z najładniej położonych winnic w Polsce.

Większą część nasadzeń stanowią odmiany mieszańcowe: seyval blanc, jutrzenka i hibernal na wina białe, oraz regent, rondo, cabernet cortis, cabernet cantor i monarch na wina czerwone. Z uwagi jednak na bardzo dobre warunki siedliskowe winnicy zdecydowano, że stosunkowo duża jej część będzie obsadzona klasycznymi szczepami Vitis vinifera. Są to: pinot gris i traminer na wina białe oraz pinot noir i zweigelt na wina czerwone.

Już niedługo obok winnicy powstanie winiarnia oraz niewielki pensjonat. Andrzej Haus planuje że większość wina będzie sprzedawana na miejscu w winnicy. A biorąc pod uwagę urodę miejsca i okolicy można się spodziewać, że nie będzie brakować chętnych do odwiedzenia Uroczyska.

Dane kontaktowe:

WINNICA UROCZYSKO
Andrzej Haus
Janowice k. Zakliczyna, 33-115 Janowice
winnicauroczysko@gmail.com

PRZYSTANEK NR 2

W roku 2013 na tym samym zboczu, zaledwie kilkadziesiąt kroków poniżej Uroczyska, została posadzona kolejna taka plantacja – Winnica Janowice. Obydwie zaliczają się do najładniej położonych winnic w Polsce, znajdują się bowiem na wyniosłym wzniesieniu, opadającym dość stromo ku widocznej w dole wstędze Dunajca. W dalszej perspektywie widać stąd spory odcinek doliny tej rzeki oraz otaczające ją wzgórza, a także kilka pasm górskich na horyzoncie.

Nasadzenia Winnicy Janowice zajmują obszar około 80 arów i znajdują się na wysokości od 265 do 285 metrów n.p.m., kilkadziesiąt metrów ponad lustrem przepływającego poniżej Dunajca (205 m n.p.m.) Najbardziej strome i kamieniste, ale też najcieplejsze części działki, gdzie możliwa jest jedynie ręczna uprawa, obsadzono gęsto wymagającymi krzewami Vitis vinifera: pinot noir, chardonnay i siegerrebe. Na żyźniejszych i łagodniej nachylonych partiach zbocza znalazły swoje miejsce odporniejsze odmiany mieszańcowe – regent i rondo na wina czerwone oraz seyval, solaris i johanniter na wina białe.

Winnica Janowice jest gotowa do przyjmowania zwiedzających. Powyżej winnicy stanął niewielki budynek oraz obszerna zadaszona altana. Latem 2016 pierwsze grupy enoturystów mogły już odwiedzić winnicę i spróbować na miejscu tutejszych win.

Oferta winnicy obejmuje możliwość zakupu win z okolicznościowymi etykietami. Butelki z własnym nadrukiem idealne na prezenty urodzinowe, ślubne i inne.
Winnica oferuje także organizację degustacji grupowych wraz z oprowadzaniem po winnicy przez gospodarzy.

Degustacja zawiera 5 win, czas ok. 2 godziny. Istnieje możliwość zamówienia degustacji również w języku angielskim, francuskim lub niemieckim. Obowiązuje wcześniejsze uzgodnienie terminu. W winnicy można także wykonać profesjonalne sesje zdjęciowe.
W ofercie winnicy jest także wynajem drewnianego domku z widokiem na Dolinę Dunajca. Na gości czekają dobrze wyposażone 2 sypialnie, salon z aneksem kuchennym i łazienka. Obok domku znajduje się drewniana altana. Aktualna cena za nocleg na stronie winnicy. Cena zawiera również powitalną butelkę wina.

Gospodarze miejsca zadbali, aby było głośno o ich winnicy. W 2017 roku ruszyła cykliczna impreza pod nazwą Vitis Music Festiwal, której zadaniem jest łączenie muzyki kameralnej
z kulturą wina. Raz w roku przez tydzień w sezonie wakacyjnym na Winnicy Janowice można posłuchać muzyki poważnej w wykonaniu młodych artystów delektując się przy okazji winami z Janowic. Całym projektem kieruje zawodowa skrzypaczka Karolina Chlipała – córka właścicieli winnicy.

Dane kontaktowe:

WINNICA JANOWICE
Janowice k. Zakliczyna, 33-115 Janowice
tel. 604413265, 504741916
info@winnicajanowice.pl
www.winnicajanowice.pl
GPS: N 49°54’13.2 E 20°50’21.4

PRZYSTANEK NR 3

Tak się ciekawie składa, że okolica jest „nasiąknięta” akcentami muzyki poważnej, gdyż w nieodległych Lusławicach projekt swojego życia zrealizował Krzysztof Penderecki budując z wielkim rozmachem Europejskie Centrum Muzyki w Dolinie Dunajca.

Na przełomie XVI i XVII wieku, za sprawą założonej przez Braci Polskich szkoły, z Lusławic na świat promieniuje myśl ariańska, wraz z ideami tolerancji i duchowego braterstwa. Tutaj też, na początku wieku XX-go Jacek Malczewski uczy malarstwa i rysunku uzdolnione artystycznie miejscowe dzieci. Zamieszkując w Lusławicach Krzysztof Penderecki zamierza tę tradycję kontynuować. Idea stworzenia unikalnego ośrodka muzycznego zawiązuje się już podczas pierwszych lusławickich koncertów organizowanych latem 1980 roku.
Dwie dekady później kompozytor doprowadza do powstania stowarzyszenia a w konsekwencji – utworzenia nowej instytucji kultury.
Działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego przyświeca nadrzędna idea inspirowania najzdolniejszych młodych muzyków do doskonalenia umiejętności i dążenia ku pełnej dojrzałości artystycznej. Kursy mistrzowskie, warsztaty solowe, kameralne i orkiestrowe, seminaria oraz wykłady kładą akcent na relację między mistrzem a uczniem.

Drugą, obok wszechstronnej edukacji muzycznej najważniejszą sferą działalności instytucji są koncerty i festiwale. Dlatego też warto śledzić stronę centrum i korzystając z okazji podczas pobytu na pobliskich winnicach warto udać się na koncert w dolinie Dunajca.

Dane kontaktowe:

EUROPEJSKIE CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO
Lusławice 250, 32-840 Zakliczyn
tel. 14 665 10 30
luslawice@penderecki-center.pl
www.penderecki-center.pl

Przewiń do góry
Skip to content