Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

SPICHLERZ W RYGLICACH – DWÓR W BISTUSZOWEJ – WINNICA RODZINY STECÓW – WINNICA PIWNICE ANTONIEGO
PRZYSTANEK NR 1

Trasę rozpoczynamy Pogórzu Ciężkowickim przy Spichlerzu Dworskim zlokalizowanym 500 metrów od Rynku w Ryglicach. Spichlerz ten jest najstarszym tego typu obiektem w regionie. W ostatnich latach został praktycznie podniesiony z ruin. Niewątpliwie największą dziś wartość historyczną obiektu oprócz ścian budynku stanowi obramowanie otworu drzwiowego, znajdujące się w północnej części elewacji frontowej, na którym widnieje napis o następującej treści „DIE 21 MAJI ANNO DOMINI 1756”. Spichlerz pełni funkcję obiektu kultury, gdzie odbywają się cykliczne spotkania i żywe lekcje historii, Jest także miejsce na kawiarenkę, w której mogą posilić się turyści przemierzający szlaki Pogórza. Spichlerz w całej okazałości prezentuje się tak, jak wyglądał blisko 100 lat temu. Odbudowano go na podstawie zdjęcia z 1915 roku. Odtworzono w nim m.in. balkon i pomieszczenia na strychu. Całość jest kryta gontem. Obiekt można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.

Dane kontaktowe:

SPICHLERZ W RYGLICACH
ul. Tarnowska 29, 33-160 Ryglice
tel.14 644 36 35, 14 644 36 25

PRZYSTANEK NR 2

Jadąc z Ryglic w kierunku Winnicy Rodziny Steców warto zatrzymać się w Dworze w Bistuszowej. Oprócz pięknie wyremontowanego obiektu na odwiedzających czeka okazały trzyipółhektarowy ogród, który jest wprost idealnym miejscem na organizację imprez plenerowych. Niecodzienna sceneria zabytkowego parku, zarybiony staw oraz tysiace róż pozwalają na organizację przyjęć plenerowych, pikników firmowych gal oraz bankietów na świeżym powietrzu. Gościom którzy odwiedzą okolice właściciele dworu oferują szereg atrakcji m.in.: przejazd dorożką, możliwość lotu balonem, pokazy teatru ognia, możliwość wędkowania, trasy rowerowe w okolicach dworu, możliwość zorganizowania koncertów i wernisaży.

Dane kontaktowe:

DWÓR W BISTUSZOWEJ
Bistuszowa 6, 33-160 Ryglice
tel. 14 654 02 84, 609 090 438
awos74@op.pl
www.dworbistuszowa.pl

PRZYSTANEK NR 3

Po wizycie w Bistuszowej docieramy do Tuchowa położonego nad rzeką Białą gdzie nad miastem góruje Winnica Rodziny Steców. 2007 roku przez Agnieszkę i Rafała Steców, którzy wtedy właśnie zakupili sporą działkę i szukali pomysłu na jej zagospodarowanie.

Od tamtej pory winnica była parokrotnie powiększana uzyskując obecnie powierzchnię 4,5 hektara, z czego 2,5 hektara już owocuje, a 2 hektary zajmują młode krzewy, które wciąż czekają na swój pierwszy plon. W starszej części winnicy dominują typowe dla regionu odporne szczepy mieszańcowe: seyval blanc, bianca, aurora, hibernal, jutrzenka, johanniter, solaris, muszkat odeski i prairie star na wina białe oraz regent, rondo, marechal foch, leon millot, cabernet cortis, bolero i sabrevois na wina czerwone. Natomiast sporą część nowszych nasadzeń stanowią krzewy klasycznych odmian Vitis vinifera, ale na wina z nich trzeba jeszcze poczekać.

W kolejnych latach winnica ma być powiększona o kolejne dwa hektary a obok ma stanąć budynek profesjonalnej winiarni, w którym pomieściłby się wygodnie cały przerób rosnącego z roku na rok plonu winnicy. Obecnie bowiem produkcja wina odbywa się w weekendowym domu właścicieli i położonej obok niewielkiej kamiennej piwniczce.

Trudno nie wspomnieć także o estetycznych walorach tego miejsca, gdyż jest to z pewnością jedna z najładniej położonych upraw winorośli w Małopolsce. Z winnicy rozciąga się daleki widok Pogórze Rożnowskie i pobliskie pasma Beskidów, a przy dobrej pogodzie widać stąd nawet Tatry. Położony u stóp winnicy Tuchów zachował wiele z uroku małego galicyjskiego miasteczka, z kościołem, ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami wokół rynku.

Winnica jest miejscem często wybieranym na plenery ślubne. Gospodarze w swojej ofercie proponują zwiedzanie winnicy wraz z degustacją. Przyjmują grupy zorganizowane jak również turystów indywidualnych.

Dane kontaktowe:

WINNICA RODZINY STECÓW
Wołowa 60, 33-170 Tuchow
tel.728 491 864
rstec@wsn.pl
www.winnicarodzinystecow.pl

PRZYSTANEK NR 4

Po wizycie w Tuchowie czas ruszać do Woli Lubeckiej, gdzie u podnóża góry Kokocz na krańcu województwa małopolskiego znajduje się urokliwa Winnica piwnice Antoniego. Głównym reżyserem tego miejsca jest Pan Antoni Marcinek, który wspólnie z żoną Danutą i synem Damianem prowadzą 30 arową winnicę.

Uprawia się tu dość urozmaicony wybór szczepów: seyval blanc, solaris, johanniter, muskat ottonel, aurora, bianca, jutrzenka i ontario na wina białe oraz cabernet cortis, cascade, monarch, regent i rondo na czerwone, a także kilka odmian deserowych. Na ich bazie, obok win odmianowych powstają także dwa autorskie kupaże: biały Danutie i czerwony Vermel. Pomimo skromnej skali produkcji wina od państwa Marcinków cieszą się dużym uznaniem i regularnie przywożą medale z krajowych i międzynarodowych konkursów.

W gospodarstwie znajduje się także pasieka i są wyrabiane miody pitne, a także lecznicze nalewki na bazie ziół, korzeni i owoców. Pan Antoni posiada także plantację borówki amerykańskiej. Winnica nie prowadzi jeszcze zarejestrowanej działalności a tutejszych win, miodów i nalewek można spróbować wyłącznie na miejscu w formie degustacji. Gospodarstwo oferuje także nocleg i wyżywienie.

Dane kontaktowe:

WINNICA PIWNICE ANTONIEGO
Wola Lubecka 15, 33-162 Lubcza
tel. 608 017 274
www.piwniceantoniego.eu
antonimarcinek@wp.pl

Przewiń do góry
Skip to content