Propozycja wycieczki dla całej rodziny ENOTURYSTYCZNYMI TRASAMI MAŁOPOLSKI.

WINNICA DEMETER – WINNICA KUŹNIA – WINNICA SUCHA GÓRA – PASIEKA WĘDROWNA RODZINY BURNAT
W ostatnich latach spore skupisko upraw winorośli powstało wokół Gromnika nad Białą. W owym odrodzeniu lokalnego winiarstwa w tej części Pogórza szczególnie zasłużyła się „dynastia” trzech braci Zagórskich, z których każdy stworzył własną winnicę. Tak więc Wiktor założył Winnicę Demeter, własnością Piotra jest Winnica Kuźnia, a Zygmunt posiada Winnicę Sucha Góra. Często występują oni razem na różnego rodzaju spotkaniach i świętach winiarskich, prezentując wspólnie swoje wina.

PRZYSTANEK NR 1

Winnica Demeter należąca do Weroniki i Wiktora Zagórskich została założona w 2007 roku, dzisiaj zajmuje areał niemal jednego hektara. Znajduje się ona na terenie Gromnika, na południowy zachód od centrum miejscowości. W nasadzeniach dominują odmiany przerobowe, służące do wyrobu wina, jak solaris, johanniter i muscaris na wina białe oraz regent, cabernet cortis i cabernet carol na wina czerwone. Obok odmian przerobowych, w winnicy uprawia się także eksperymentalnie winorośle deserowe. Jest to swego rodzaju plantacja doświadczalna, w której testuje się około 60 odmian deserowych.

Gospodarze zapraszają do odwiedzin i zwiedzania winnicy. Na miejscu jest wygodna altana i grill.

Dane kontaktowe:
WINNICA DEMETER
ul. Majora Sucharskiego 3, 33-180 Gromnik
tel. 509 693 311
wwzagorscymoto@vp.pl

PRZYSTANEK NR 2

Kolejna winnica braci Zagórskich znajduje się w zachodniej części Gromnika, na pograniczu z miejscowością Siemiechów. Należąca do Joanny i Piotra Zagórskich Winnica Kuźnia została założona wiosną 2008 roku i zajmuje powierzchnię około 0,5 hektara.

Nasadzenia winnicy obejmują głównie odmiany przerobowe o podwyższonej odporności. Podstawowe uprawiane szczepy na wina białe, to solaris i johanniter, a na wina czerwone – bolero, monarch i cabernet carol. Obok nich znajduje się tu także niewielka, doświadczalna plantacja odmian deserowych, w której posadzono kilkanaście nowych selekcji.

Gospodarze zapraszają do odwiedzenia swojej winnicy, położonej malowniczo wśród pagórków, pól i lasów, a także piwnicy, gdzie odbywa się wyrób wina.

Dane kontaktowe:
WINNICA KUŹNIA
ul. Narutowicza 8, 33-180 Gromnik
tel. 501 279 131
kuznia_zagorscy@vp.pl

PRZYSTANEK NR 3

Będąc w Gromniku warto odwiedzić najmłodszego z braci Zagórskich – Zygmunta, który również odkrył w sobie winną pasję. Należąca do niego Winnica Sucha Góra zajmuje powierzchnię 0,3 hektara i podobnie jak uprawy jego braci jest położona na terenie gminy Gromnik. Pochodzące z niej wina również zdobyły już kilka wyróżnień na pokazach i konkursach winiarskich.

Dane kontaktowe:
WINNICA SUCHA GÓRA
ul. Jana Pawła II 35, 33-180 Gromnik
tel. 507 405 613

PRZYSTANEK NR 4

Na koniec warto udać się po coś słodkiego do nieodległego Chojnika w Gminie Gromnik
i odwiedzić Pasiekę wędrowną rodziny Burnat. Gospodarze w swojej ofercie posiadają wiele odmian miodów: wielokwiatowy, nawłociowy, lipowy, mniszkowy, spadziowy, akacjowy. Pasieka stacjonuje w kilkunastu miejscach. Gospodarze gwarantują dobrej jakości miód z terenów ekologicznych. W ofercie dostępne są także miodowe upominki.

Dane kontaktowe:
BURNAT – PASIEKA WĘDROWNA
Chojnik 116, 33-180 Gromnik
burnat@burnat.com.pl
www.burnat.com.pl

Przewiń do góry
Skip to content